Opublikowano

Czym jest obroża Seresto?

Na zagranicznych stronach internetowych możemy się natknąć na bardzo podobnie brzmiącą do najpopularniejszego środka na pchły i kleszcze Foresto  – nazwę Seresto. 

Podobieństwo tych nazw nie jest przypadkowe, jest to bowiem ten sam produkt firmy Bayer występujący pod innym mianem poza krajami Unii Europejskiej. Otóż Seresto jest nazwą ogólną i występuje pod mianem Foresto w takich krajach jak: Bułgaria, Czechy, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia.

Foresto czy Seresto?

Seresto podobnie jak Foresto posiada dwie substancje czynne – imidaklopryd i flumetrynę, które odstraszają pchły i kleszcze, niwelując ryzyko przenoszonych przez te pasożyty chorób. Imidaklopryd odpowiedzialny jest za unieszkodliwianie dorosłych pcheł i ich larw, zaś flumetryna odpycha kleszcze, zabijając je na każdym etapie ich życia. Dzięki  zawartym  substancjom jednorazowo zastosowana obroża zapewnia zwierzakom pełną ochronę przed pchłami i kleszczami aż do 8 miesięcy. Zatem przez 8 miesięcy składniki czynne zawarte w obroży są stopniowo i równomiernie uwalniane. Istnieją dwa rozmiary obroży Foresto – obroża dla psów i kotów ważących poniżej 8 kilogramów oraz obroża wyłącznie dla psów o wadze powyżej 8 kilogramów. Jeśli natomiast chodzi o produkty występujące pod nazwą Seresto wymienić można obrożę dla psów ważących poniżej 8 kilogramów, powyżej 8 kilogramów oraz produkt dla kotów. Jest to w zasadzie jedyna różnica pomiędzy tymi dwoma produktami, gdyż sam sposób działania, zawarte substancje i okres ich uwalniania jest taki sam.

Właściwości produktów

Foresto i Seresto nie różnią się również wyglądem, gdyż w metalowym opakowaniu znajduje się takie samo wyposażenie – szara obroża wraz z dołączoną ulotką dotyczącą składu produktu, działania na poszczególne pasożyty, dawkowania oraz instrukcja  założenia obroży. Obroża jest również bezwonna, w związku z czym nie wydzielają się z niej nieprzyjemne zapachy, które bardzo często kojarzą się nam z walką z pchłami i kleszczami. Produkt Foresto/Seresto jest w pełni wodoodporny, w związku z czym nie ma potrzeby usuwania obroży podczas deszczu lub kąpieli zwierzaka. Składniki aktywne nie są uwalniane do wody, więc nie ma obawy o to, że działanie zamoczonej obroży będzie mniej efektywne.  Należy jednak być ostrożnym i dbać o to, aby produkt nie miał częstego kontaktu z szamponem do mycia zwierzaka, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie wypłukanie się substancji odpowiedzialnej za zabijanie i unieszkodliwianie pcheł.