Opublikowano

Jak wyciągnąć kleszcza?

Wraz z nadejściem wiosny i związanym z tym wzrostem temperatury powietrza musimy mieć na uwadze, że zarówno my jak i nasze zwierzęta narażeni jesteśmy na większą aktywność kleszczy. Warto podkreślić, że również w zimie (ze względu na coraz łagodniejszą pogodę) należy zabezpieczać się przed tymi pasożytami, gdyż temperatura sięgająca 5-7 stopni Celsjusza  sprzyja aktywizacji kleszczy. Apogeum ataków kleszczy następuje natomiast w okresie wiosennym (najczęściej kwiecień i  maj) oraz jesiennym (wrzesień i październik).

Jak uchronić siebie i naszych pupili przed ukąszeniem kleszcza?

Ugryzienie kleszcza nie jest bolesne, ponieważ wprowadza on do organizmu ssaka  substancję znieczulającą. Nie powoduje to swędzenia czy pieczenia, dzięki czemu pasożyt może żerować  na atakowanym ssaku nawet do kilku dni. O ile siebie samych jest nam relatywnie łatwo ochronić przed ukąszeniem kleszczy – stosując odpowiedni, zabezpieczający ubiór oraz specjalne środki chemiczne – o tyle sytuacja z naszymi zwierzakami nie wydaje się taka prosta.  Jest kilka możliwości zabezpieczenia naszych pupili przed ukąszeniami kleszczy. Jednym z rozwiązań jest stosowanie szamponu przeciwkleszczowego, jednak jest to sposób krótkotrwały i wymagający częstego aplikowania. W celu zabezpieczenia pupila przed pasożytami zastosować można także krople miejscowe (spot on), które po kilku dniach od aplikacji uwalniają odpowiednie substancje czynne. Substancje te w połączeniu z łojem skóry stanowią barierę ochronną zwierzaka. Wadą kropli miejscowych jest natomiast krótkie ich działanie, które trwa do jednego do kilku miesięcy. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem są obroże przeciwkleszczowe, zawierające substancje czynne unieruchamiające kleszcze nawet podczas kontaktu zwierzaka z wodą.

Czy każde ugryzienie kleszcza stanowi zagrożenie dla zdrowia?

Kleszcze powodują kilka poważnych chorób i są zagrożeniem zarówno dla zdrowia zwierząt jak i ludzi. Nie wszystkie kleszcze roznoszą czynniki chorobotwórcze – szacuje się, że 10%-40% tych pasożytów przenosi niebezpieczne patogeny. Jest to jednak nadal bardzo duże zagrożenie zdrowia, wobec tego żadnego ukąszenia nie należy lekceważyć.  

Jakie mogą być konsekwencje ukąszenia kleszcza?

Konsekwencje ukąszeń kleszczy są bardzo poważne. Najpopularniejszą chorobą odkleszczową dotykającą ludzi jest bolerioza, której pierwszy etap charakteryzuje się rumieniem oraz objawami grypopodobnymi – ból głowy, osłabienie, gorączka. Nie zawsze jednak borelioza charakteryzuje się taki objawami, gdyż czasami choroba ta ujawnia się dopiero po kilku latach od ukąszenia kleszcza. Babeszjoza jest natomiast chorobą dosyć rzadko dotykającą ludzi, obecnie jednak widoczny jest wzrost zachorowań na tę chorobę. Objawy babeszjozy przypominają łagodny przebieg grypy, jednak po pełnym rozkwicie choroby charakterystyczne stają się objawy grypopodobne oraz bóle brzucha, nudności czy wymioty. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, gdyż doprowadzić może do niewydolności nerek lub niewydolności oddechowej.

Ukąszenie kleszcza może także spowodować kleszczowe zapalenie mózgu, które jest chorobą wirusową ośrodkowego układu nerwowego. Do początkowych objawów zakażenia zaliczyć można nudności, wymioty czy biegunkę, natomiast po kilku dniach u większości osób zakażonych następuje samoistne wyleczenie, u pozostałych 30-20% wystąpić może zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu czy zapalenie rdzenia kręgowego. Mniej popularną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest anaplazmoza. Jest to choroba, której transmisja odbywa się poprzez ugryzienie kleszcza, zakażonego tą infekcją przez dzikie zwierzę. Warto podkreślić, że choroba ta dotknąć może zarówno nas jak i naszych pupili. Za objawy anaplazmozy uznać można nagłą gorączkę, dreszcze, ból mięśni oraz ogólnie złe samopoczucie. Do rzadziej występujących chorób odkleszczowych dotykających ludzi (częściej dotyczy ona naszych pupili) należy również tibola. Polega ona na wędrówce kleszcza do owłosionej skóry głowy, po czym na głowie powstaje strup, który prowadzi do miejscowego wyłysienia. Łysieniu towarzyszyć może powiększenie węzłów chłonnych.

Bolerioza  jest  chorobą, która dotyka także zwierzęta. Do jej objawów zaliczyć można gorączkę, brak apetytu czy powiększone węzły chłonne. Na dalszym etapie choroby możliwe jest wystąpienie zapalenia stawów i problemy z poruszaniem się oraz choroby związane z neurologią i nerkami. Bardzo poważną chorobą, dotykającą naszych pupili jest erlichioza. W przypadku tej choroby objawy nie są tak jasne i oczywiste(może wówczas wystąpić apatyczność, gorączka czy niechęć do poruszania się), zaś niektóre zwierzęta mogą  nie wykazywać żadnych objawów chorobowych.

Jak widać lista chorób przenoszonych przez ugryzienia kleszczy jest bardzo liczna i dotyczy to zarówno nas, jak i naszych pupili. Wobec tego przebywając w miejscach, gdzie możliwe jest wzmożone występowanie tych pasożytów, należy się odpowiednio zabezpieczyć i monitorować ciało własne i wychodzących na spacer zwierzaków. Jeśli natomiast zauważymy niepożądanego gościa, należy go w stosowny sposób usunąć.  Usuwanie kleszcza u zwierząt powinno wyglądać tak samo jak u ludzi.

Jak usunąć kleszcza?

Przede wszystkim należy szybko zareagować, gdyż istnieje większe prawdopodobieństwo przeniesienia szkodliwych substancji gdy kleszcz żeruje na żywicielu dłuższy czas. Na rynku znajduje się wiele przyrządów ułatwiających tę czynność (kleszczołapki czy haczyki), jednak narzędziem które obecne jest zapewne w domu każdego z nas jest pęseta. Zatem z pewnością możemy zrobić to sami, bez konieczności wizyty u specjalisty. Etapy usuwania kleszcza można przedstawić w kilku, następujących punktach:

  1. Kleszcza należy złapać za głowę pęsetą jak najbliżej skóry.
  2. Równomiernie i zdecydowanie wyciągnij żerującego pasożyta. Ważne jest, aby nie wykonywać ruchów obrotowych, gdyż może to spowodować jego rozgniecenie, a zatem pozostanie jego części w skórze.  Jeśli  natomiast część kleszcza pozostanie wbita w powierzchnię skóry, należy ją umiejętnie wyciągnąć nie rozdrapując przy tym rany.
  3. Po wyciągnięciu kleszcza należy odkazić miejsce ukłucia oraz dokładnie umyć po tej czynności ręce.
  4. Kleszcza nie należy dotykać gołymi rękami  i zaraz po wyciągnięciu wyrzucić do toalety.
  5. Stale kontroluj ciało swoje lub swojego pupila, jeśli tylko zauważysz niepokojące i wcześniej  niewystępujące objawy, zgłoś się do specjalisty.
jak wyciągnąć kleszcza

Jak widzimy, ukąszenie kleszcza może spowodować wiele groźnych chorób, które dotknąć mogą zarówno nas, jak i naszych drogich pupili. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, należy stosować odpowiednie zabezpieczenie, aby nie dopuścić do samego ukąszenia przez pasożyta. Nie wszystkie kleszcze przenoszą niebezpieczne i chorobotwórcze substancje, jednak warto stale monitorować ciało nasze i naszych zwierząt po leśnej wyprawie lub codziennym spacerze.  Jeśli jednak zauważymy na ciele wbitego kleszcza, należy zachować spokój i odpowiednio usunąć go z powierzchni skóry. Zatem właściwa ochrona i baczne obserwowanie ciała naszego i pupili to klucz do zdrowia i  dobrej kondycji.