obroże

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Obroże przeciw kleszczom i pchłom

Rodzaje substancji czynnych w różnych produktach

Na rynku mamy wiele różnego rodzaju obroży do stosowania przeciw kleszczom i pchłom. Rozpiętość cenowa pomiędzy najtańszymi produktami a najdroższymi jest znacząca. Cena jest uzależniona od dwóch zmiennych: sposobu i czasu działania. Te dwa aspekty w różnych produktach mogą się różnić diametralnie. Bardzo tanie produkty są zwykle produktami owadobójczymi lub produktami biologicznymi.

Te pierwsze, w swoim składzie zawierają najczęściej permetrynę – sztuczny, organiczny związek chemiczny zaliczany do insektycydów trzeciej generacji, uwalniany na obroży z materiału typu PCW. W tym przypadku czas działania obroży jest zależny od warunków atmosferycznych i waha się od 2 do 6 miesięcy. Skuteczność tego typu produktów nie jest wysoka z uwagi na wyżej wspomniany silny wpływ warunków pogodowych i środowiskowych oraz użycie niskiej jakości polichlorku winylu.

Z drugiej strony obroże typu biologicznego wykorzystują naturalne właściwości olejków eterycznych. To sposób znany już od wieków – część owadów odstrasza silny zapach np.: cytryn, eukaliptusa, mięty chińskiej czy cedru. Te produkty mają jeszcze niższą skuteczność działania niż obroże owadobójcze oparte na jednej substancji aktywnej. Czas ich działania jest zależny od tego czy dany zapach jest na tyle silny by odstraszać owady. Obroże bioaktywne nie posiadają właściwości eliminacji owadów – służą jedynie do odstraszania i nie są lekami weterynaryjnymi.

Przeciwwskazania do stosowania

W zależności od produktu i jego składu może występować szereg przeciwwskazań do jego stosowania. Przede wszystkim należy sprawdzić czy dany produkt może zostać zastosowany dla naszego zwierzaka. Nie wszystkie produkty dla psów są jednocześnie odpowiednie dla kotów – część z nich może być szkodliwa. Warto dokładnie zapoznać się z opisem producenta danego produktu. Niektóre produkty mogą być stosowane już od 8 tygodnia życia. Inne można zaaplikować dopiero po rozpoczęciu 3 miesiąca życia. Większość obroży nie powinna być stosowana w przypadku ciąży i laktacji zwierząt.

Niektóre gatunki zwierząt są szczególnie narażone na wystąpienie reakcji alergicznej. Zwykle objawia się ona zapaleniem skórnym, wysypką czy świądem. Nadwrażliwość może pojawić się zarówno po zaaplikowaniu syntetycznej substancji chemicznej (np. propoxur) jak również naturalnej (np. olejku eterycznego).